BilbaoArten bekadun izandako artistek mugikortasun programa ezberdinetan izena emateko aukera dute lehen urtetik aurrera. BilbaoArtek, hauen bidez, artistak trukatzen ditu hemengo (Fundación Viana – Cajasur, Córdoba) eta nazioarteko (Kunsthaus Bregenz, Austria / Cité des Arts de París, Frantzia / SeMA Nanji Residency Seul, Hego Korea) zentro artistikoekin egoitza programak gauzatzeko.

BilbaoArte Fundazioak harreman egonkorrak mantentzen ditu arte-ekoizpena helburu duten beste zentro batzuekin. Harreman hauek bide ematen die Zentroko artista egoiliarrei euren egitasmoak beste instituzio batzuetan garatzeko, kultura desberdinak ezagutzeko eta trukean parte hartzen duten komunitateetako zenbait agenterekin kontaktatzeko aukera ere ematen die.

BilbaoArtek artistentzako garraio, ostatu, egonaldi eta egitasmoak garatzeko behar diren gai suntsikorretarako gastu guztiak hartzen ditu bere gain.

BilbaoArte Fundazioak hitzarmen sendoak mantentzen ditu ondoko erakundeekin: Dublineko Institutu Teknologikoa (Irlanda), Malasiako The One Academy of Communication Design, San Luis de Potosiko Ekoizpen Grafikorako Zentroa (Bolivia), Moreliako Estatu Idazkaritza (Mexiko), Stavanger-eko Rogaland Art Centre (Noruega), Bregenzeko Kunsthaus (Austria), Pariseko Cité des Arts (Frantzia) edota Seuleko SeMA NANJI egoitza (Hegoaldeko Korea).

BilbaoArte Fundazioak, era honetan, nazioarteko arte-zentro eta erakunde desberdinekin lan egiteko sare bat garatzen jarraitzen du. Sare honek artista egoiliarren formakuntza osatzeko bide ematen du euren arte lanak beste zentro batzuetan garatuz, eta honekin batera, jatorri desberdina duten artista eta profesionalekin programaturiko ikastaro, mintegi eta gainontzeko jardueretan parte hartuz.

Trukaketa programak
BilbaoArte eta beste zentroen artean

  • IRA./URR. 2018
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Pau Figueres, Fernando Villena, Sarah Bildstein eta Janine Maria Schneider.
  • API./EKA. 2018
    SeMA NANJI RESIDENCY SEUL (COREA DEL SUR)
    Artista partehartzaileak: Leire Urbeltz eta Ryu Biho.
  • RA./URR. 2017
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Andrea Salzmann, Nadine Hirschauer, David Cantarero, Rut Briones eta Raquel Durán.
  • API./EKA. 2017
    SeMA NANJI RESIDENCY SEUL (COREA DEL SUR)
    Artista partehartzaileak: Patrik Grijalvo eta Fi Jae Lee.
  • IRA./URR. 2016
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Christine Katscher, Lorenz Helfer, Javier Arbizu eta Miriam Isasi.
  • API./EKA. 2016
    SeMA NANJI RESIDENCY SEUL (COREA DEL SUR)
    Artista partehartzaileak: Kiwon Hong eta María Ibarretxe (Sra Polaroiska).
  • ABU. 2015
    LEEDS (REINO UNIDO)
    Artista partehartzaileak: Rosa Parma, Juan Pablo Ordúñez (MawatreS), Josh Gibbs eta Annie Nelson & Chris Woodward (ArtistYoke).
  • IRA./URR. 2015
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Manuel Casellas, Ainara Elgoibar, Bernhard Garnicnig eta Eva Kees.
  • IRA./URR. 2014
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Karlos Martínez B., Taxio Ardanaz, Katharina Fitz eta Franz Amann.
  • IRA./URR. 2013
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Aristide Stornelli, Alfredo Zubiaur, Monika Grabuschnigg eta Bianca Tschaikner.
  • IRA./URR. 2012
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Uxue Arrieta eta Vicente Vazquez (WeareQQ), Nerea de Diego, Claudia Larcher eta Bernard Buhmann.
  • IRA./URR. 2011
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Ibai Fernández-Valdés, Mario Rogel, Veronika Shubert eta Sarah Schlatter.
  • IRA./URR. 2010
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Claudia Linder, Philipp Leissing, Patrik Grijalvo eta Lourdes de la Villa.
  • IRA./URR. 2009
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Leire Muñoz, Nicolás Laiz, Barbara Husar eta Hubert Dobler.
  • UZT./ABU. 2009
    ROGALAND ART CENTER (STAVANGER – NORWAY)
    Artista partehartzaileak: Kiko Pérez, Teresa Robles, Anne Helen Robberstad eta Agnès Btffn.
  • URR./AZA. 2008
    ROGALAND ART CENTER (STAVANGER – NORVEGIA)
    Artista partehartzaileak: Alain M. Urrutia, Jon Almazán, Tove Kommedal eta Sandra Vaka.
  • ABU./URR. 2008
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Zuhar Iruretagoiena, David Martínez, Ruben Aubrecht eta Maria Anwander.
  • URR./AZA. 2007
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Thomas Hoor, Viktoria Tremmel, Amaia Vicente eta Ektor Rodríguez.
  • API./MAI. 2007
    STAVANGER-eko ROGALAND CENTRE (NORVEGIA)
    Artista partehartzaileak: Kari Agner, Marit Aanestad, Toni Tena eta Fernando Villena.
  • API./URR. 2006
    KUNSTHAUS BREGENZ (AUSTRIA)
    Artista partehartzaileak: Gonzalo Nicuesa, June Crespo, Wolfgang Fiel eta Alexandra Berlinger.
  • EKA./UTZ. 2005
    STAVANGER-eko ROGALAND CENTRE (NORVEGIA)
    Artista partehartzaileak: Greta Alfaro, Eva Mena, Turi Granstad Oliver, Magny Jaatun eta Evy Tjaaland.
  • AZA./ABE. 2004
    SAN LUIS DE POTOSIko EKOIZPEN GRAFIKORAKO ZENTROA ETA MORELIA ESTATU IDAZKARITZA (MEXIKO)
    Artista partehartzaileak: Nuria Batalla, Monica R. Curiel, Verónica Gómez eta José Angel Robles.
  • API./AZA. 2003
    STAVANGER-eko ROGALAND CENTRE (NORVEGIA)
    Artista partehartzaileak: Olatz Blanco, Alberto Urkiza, Ase Anda eta Anne Klovning.

Beste entitateekin lankidetzan
mugitutako BilbaoArteko artistak

  • URR./ABE. 2018
    MOVING ARTISTS (KURDISTAN)
    Artista partehartzaileak: Taxio Ardanaz eta Begoña Zubero.
  • API./EKA. 2017
    CITÉ DE PARIS (FRANTZIA)
    Artista partehartzailea: Carla Andrade.
  • API./EKA. 2016
    CITÉ DE PARIS (FRANTZIA)
    Artista partehartzailea: Estíbaliz Sádaba.
  • OTS./MAR. 2015
    CITÉ DE PARIS (FRANTZIA)
    Artista partehartzailea: Patrik Grijalvo.
  • UZT./IRA. 2014
    CITÉ DE PARIS (FRANTZIA)
    Artista partehartzailea: Carlos García.
  • IRA. 2008
    INTERPRINT (LONDRES)
    Artista partehartzailea: David Arteagoitia.

BilbaoArtera gonbidatutako artistak
beste entitateekin lankidetzan

  • UZT./ABU. 2018
    FUNDACIÓN VIANA – CAJASUR (CÓRDOBA)
    Artista partehartzailea: Victoria Adame.
  • MAR. 2018
    IRUDIKA 2018
    Artista partehartzaileak: Fernando Vázquez eta Raisa Álava.
  • OTS./MAR. 2018
    MOVING ARTISTS (KURDISTAN)
    Artista partehartzaileak: Azar Othman eta Nig Salam.
  • UZT./ABU. 2017
    FUNDACIÓN VIANA – CAJASUR (CÓRDOBA)
    Artista partehartzailea: Gonzalo Fuentes.
  • UZT./ABU. 2014
    FUNDACIÓN VIANA – CAJASUR (CÓRDOBA)
    Artista partehartzaileak: Federico Miró eta Demetrio Salces.
  • UZT./ABU. 2016
    FUNDACIÓN VIANA – CAJASUR (CÓRDOBA)
    Artista partehartzailea: Victoria Maldonado.
  • UZT./ABU. 2015
    FUNDACIÓN VIANA – CAJASUR (CÓRDOBA)
    Artista partehartzaileak: Gonzalo Rodríguez eta Sheila Rodríguez.